Sultan Murad

4.5/5

Trabzon’un gözde yaylalarından biri olan Sultan Murat Yaylası, Çaykara’da bulunuyor. İlçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan bu yayla, aynı zamanda deniz seviyesinden 2200 metre yükseklikte. Aydıntepe’nin 54 km kuzeybatısında, Trabzon’un Çaykara İlçesi’ne 25 km uzaklıkta bulunan Sultan Murat Yaylası’ndaki 1. Dünya Savaşı’na ait kabir ve şehitleri binlerce kişi ziyaret ediyor.

1635’te İran Seferi’nden dönen IV. Murat ordusuyla Cuma namazını kıldı ve burada kaldı. Sultan Murat’ın çok beğendiği bu yaylanın adı bu olaydan sonra Sultan Murat Yaylası olarak kalmış ve Sultan Murat namazının kılındığı alan halen korunmaktadır.

1916 yılında olan I. Dünya Savaşı’nda Ruslarla yapılan savaşın ardından yaylaya 1.5 kilometre uzaklıkta şehit olan askerlerimiz için şehitlik yapılmıştır. Bu mezarlıkta 1 subay ve 70 askerin mezarı bulunmakta olup şehitlik yerine Şehitler Tepesi denilmektedir. Aynı zamanda yaylada 1. Dünya Savaşı siperleri de bulunmaktadır. Yaylada ihtiyaçlarınızı karşılayacak her türlü imkan bulunmaktadır. (elektrik, içme suyu, otel, lokanta, kahvehane, kasap, market).

Sultan Murat Yaylasında Aktiviteler
Sultan Murat Yaylası Şenlikleri
Sultan Murat Yaylası’nda her yıl şenlikler yapılmakta ve bu şenliklere çevre il ve ilçelerden katılım sağlanmaktadır. Festivaller her yıl 20 Ağustos’ta yapılır, ancak kültürel, ticari ve insani alışverişlerde bulunulur ve bölgeden oyunlar oynanır. Tatilinizi bu tarihlere getirirseniz bu festivallere katılabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü
Oksijen depolayabileceğiniz bir yer olan Sultan Murat’ta güzel bir yürüyüş yaparak tatilinizi güzelleştirebilirsiniz. Ayrıca restoranlarda yemek yiyebilir ve yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

Sultan Murat Yayla nerede? Nasıl gidilir?
Trabzon, Çaykara’nın Sultan Murat ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinden 2200 metre yükseklikte. Kış aylarında yolların kapalı olması ihtimaline karşı yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Sultan Murat’a kendi aracınızla veya turlarla ulaşabilirsiniz.

Rize ile Artvin Sultan Murat Yaylası arası yaklaşık 114 kilometre olup, araçla yaklaşık 1 saat 53 dakika sürmektedir.
Trabzon Havalimanı, Sultan Murat Yaylası’na yaklaşık 99 kilometre uzaklıkta olup, araçla yaklaşık 1 saat 48 dakika sürmektedir.

 

 

Turlarımız hakkında bilinmesi gerekenler!!

 

NOT 1: Günlük turlarımıza ulaşım ve milli park giriş ücretleri dahildir.

NOT 2: Öğle yemeği, aktivite ücretleri ve müze girişleri günlük tur fiyatlarımıza dahil değildir.

NOT 3: 0-4 yaş ebeveyn kucağında ücretsizdir. 5-8 yaş %20 indirimlidir.

NOT 4: 8 yaş ve üzeri ücretlidir.

NOT 5: KTÜ kimlik kartı gösteren öğrencilere %15 indirim uygulanır.

NOT 6: Tur araçlarımız katılımcı sayısına göre düzenlenecek olup 8- 15 – 29 – 46 kişilik tur araçları ile yapılacaktır.

NOT 7: Yeterli sayıya (minimum 6 kişi) ulaşılamaması durumunda günübirlik turlarımız iptal edilebilir. 4 saat önceden haber verilir.

NOT 8: Araç yerleşim planında koltuk numarası verilmemiştir. Uygun yerlere oturun.

NOT 9: Araç marka ve modeli belirtilmemiştir. Acente gerektiğinde aracı değiştirebilir.

NOT 10: Acente programın bazı noktalarında hava, yol durumu ve mevsime göre değişiklik yapma hakkına sahiptir.

NOT 11: Turlarımız mümkün olduğunca Türkçe, İngilizce veya Arapça grup liderleri eşliğinde gerçekleşmektedir. Ancak bu konuda herhangi bir garanti verilmemektedir.